Forum Mersin’de büyük heyecanla beklenen ödül töreni gerçekleşti. 2. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması birincisi ‘Yüksük’ filmiyle Enes Yurdaün oldu. Forum Mersin ve Mersin Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen, 166 filmin katılımıyla büyük bir heyecana sahne olan 2. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması sonuçlandı. Yarışmanın birinciliğini, ‘Yüksük’ adlı filmle Enes Yurdaün kazandı.

Yarışmanın ödül töreni, Nefise Karatay’ın sunumuyla 4 Mayıs Cumartesi günü Forum Mersin Atıf Yılmaz Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ın anısına bu yıl ikinci kez düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması, düzenlenen muhteşem bir galayla sonuçlandı. Forum Mersin Atıf Yılmaz Meydanı’nda düzenlenen galaya, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Yetim, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Senem Duruel Erkılıç, İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Hakan Erkılıç, Yapımcı Sevilay Demirci ve çok sayıda davetli katıldı.

Atıf Yılmaz sineması Türkiye’nin zenginliği
2. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması gala gecesinde konuşan Forum Mersin Alışveriş ve Yaşam Merkezi Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Murat Telli, Türkiye’nin zenginliğinin ülkenin dört bir yanından, her bölgede, her kültürden ve ekonomik sınıftan gelen kısa bir hikaye olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Atıf Yılmaz sineması da tıpkı bu zenginlik gibi. Miras bıraktığı hüzünlü, derin ve çoğu zaman muhalif; haksızlığın olduğu yerde söyleyecek bir şeyleri olan bu sinema dili günümüzde, genç sinemacılar için çok önemli bir kılavuz özelliği taşıyor. Genç sinemacılarımız, kısa film çalışmalarıyla büyük ustanın

izinde çok önemli işlere imza atıyorlar. Bu yıl da Türkiye’nin dört bir yanından 150′yi aşkın filmin katılımıyla çok heyecanlı bir yarışma süreci geçirdik. Umarım Atıf Yılmaz sinemasının altını çizdiği toplumsal sorunlarımızın açtığı derin yaralar artık kapanır, umarım büyük ustanın adıyla gerçekleştirdiğimiz yarışmamız genç sinemacılar ve Türk sineması için ufak da olsa bir katkı sağlar. Ölümünün 7. yılında büyük usta Atıf Yılmaz’a saygı ve sevgilerimizi göndermek için vesile olur.”

Geçen yıl Rezan Yeşilbaş’ın ‘Sessiz’ isimli filmle Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nın ilk birincisi olduğunu anımsatan Telli, “Ertesi gün Uluslararası Cannes Film Festivali’nde de ‘En İyi Film’ seçileceğini düşünmemiştik. Umarım, bu yıl da yine bir filme ve ekibine uğurlu geliriz. Birçok başarının kapılarını aralamalarında hayali de olsa bir katkımız olur” dedi.

Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması çok değerli
Yapımcı Sevilay Demirci de yaptığı konuşmada, kısa filmin değerini anladığı için Form Mersin’e teşekkür etti. Atıf Yılmaz adına yapılan bu yarışmanın değerinin çok büyük olduğunu belirten Demirci, “Atıf Yılmaz çok değerli bir yönetmendi. Onun adına düzenlenen bu yarışma da çok değerli. Bu filmlerin ilerleyen dönemlerde televizyonlarda da gösterilmesini istiyorum” dedi.

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Yetim ise 2. kez düzenlenen yarışmanın kendilerini gururlandırdığını kaydederek, “Sinema sanatı her alanda gelişmeli. Forum Mersin, bize bu konuda ok büyük katkılarda bulundu. Üniversite olarak sinemaya yapılan her işin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nın birincisine 6 bin TL’lik ödül
Konuşmaların ardından ödül törenine geçilen gecede; Oyuncu Deniz Türkali, Yönetmen Derviş Zaim, Yapımcı Sevilay Demirci, Görüntü Yönetmeni Uğur İçbak, Yazar ve Televizyon Sunucusu Yekta Kopan’dan oluşan jürinin seçimiyle dereceye giren filmler açıklandı.

Buna göre, 2. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nın 6 bin TL’lik birincilik ödülü ‘Yüksük’ filmiyle Enes Yurdaün’ün oldu. ‘Evicko’ filmiyle yarışmaya katılan Ziya Demirel 3 bin TL’lik ikincilik ödülünü, ‘Pepuk’ filmiyle Özkan Küçük de 2 bin TL’lik üçüncülük ödülü kazandı.

2. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması Jüri Özel Ödülü ise ‘Asya’ filmiyle Mizgin Müjde Arslan’ın oldu.
2. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması Forum Alışveriş Merkezleri Özel Ödülü ise ‘Keramet’ filmiyle Ufuk Erden’in oldu.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit