Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına düzenlenen 6. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali başvuruları başladı.

Forum Mersin tarafından Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ı anmak amacıyla düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması başvuruları başladı.

2-5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali kapsamında birçok usta yönetmen, yapımcı, senarist, sinema eleştirmeni ve akademisyen; atölyeler, gösterimler ve söyleşiler düzenleyerek sinema dünyasındaki son gelişmeleri aktararak bilgi paylaşımında bulunacak.

Filmler 3 kategoride yarışacak

Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması tema sınırlaması olmaksızın “Kurmaca”, “Belgesel” ve “Canlandırma/Animasyon” türünde eserlere açık olacak.

Amatör ve profesyonel olarak sinema ile ilgilenen herkese açık olan yarışmaya katılmak isteyenlerin 7 Nisan Cuma günü saat 18.00’e kadar www.atifyilmazkisafilm.com adresinden başvuru yapmaları gerekiyor.

Ödül töreni 5 Mayıs’ta

Filmler, 8-16 Nisan tarihleri arasında Oyuncu Deniz Türkali, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sinema ve Televizyon Anabilim Dalı Öğretim Elemanı Prof. Dr. Zaur Mukarram, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film (Animasyon) Anasanat Dalı Öğretim Elemanı Tahir Kutluay Aksoy, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Y. Gürhan Topçu ve Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Erkılıç’tan oluşan Ön Seçiciler Kurulu değerlendirmesinden geçmek için mücadele edecek. Kurmaca dalında eserlerini yarıştıracak olan katılımcılar; yazar/senaryo yazarı Gürsel Korat, görüntü yönetmeni Zekeriya Kurtuluş, sinema yazarı Gülenay Altınay’ın yer aldığı jüride yarışacak. Belgesel dalındaki eserleri; yönetmen/yapımcı Rüya Arzu Köksal, yönetmen Aysim Türken, yönetmen İmre Azem değerlendirecek. Animasyon kategorisinde yönetmen/yapımcı Berat İlk, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film (Animasyon) Anasanat Dalı Öğretim Elemanı Yrd. Doç. Sabahat Çalışkan, yönetmen/yapımcı Mustafa Yazgülü’nün jüri üyeliğinde yarışacak.

5 Mayıs akşamı Forum Mersin AVM Atıf Yılmaz Meydanı’nda düzenlenecek olan gala gecesinde ise Kurmaca, Belgesel ve Canlandırma/Animasyon Kategorilerinde birinci olan eser sahipleri 7 biner TL’nin sahibi olacak.

Ayrıca finale kalan filmler arasında yapılacak elemede; Forum Mersin Kurmaca Jüri Özel Ödülü olan 3 bin TL, Belgesel Jüri Özel Ödülü olan 3 bin TL ve Animasyon Jüri Özel Ödülü olan 3 bin TL’nin sahibi olacak.

Forum Mersin, Mersin Üniversitesi ve Daraba Film Medya Event işbirliği ile düzenlenen yarışmanın Düzenleme Kurulu Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Y. Gürhan Topçu, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Erkılıç, Forum Mersin AVM Pazarlama Yöneticisi Laden Aşçıoğlu Çelikcan ve Daraba Ajans Başkanı Cezmi Yılmaz’dan oluşuyor.

  1. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye, şartname ve başvuru formuna www.atifyilmazkisafilm.com adresinden ulaşılabilir.

Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali hakkında

2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleştirilen Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışmaları, kısa sürede sanat camiasının ilgisini çekti ve özellikle genç sinemacılar tarafından ülkenin en prestijli kısa film yarışmaları arasında gösterilmeye başlandı.

Genç sinemacıların filmlerinin uluslararası alanda da ödüller alması Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nın başarısını kanıtlar niteliğindeydi. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması kamuoyunda “Cannes’a giden yol” olarak anılır oldu

  1. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali birincisi Rezan Yeşilbaş’ın eseri “Sessiz” Cannes Film Festivali En İyi Kısa Film Ödülü aldı.
  2. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali birincisi Derya Durmaz’ın eseri “Ziazan” ise Cannes’dan Jüri Özel Ödülü ve İzleyici Ödülü ile döndü.
  3. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali ikincisi Ziya Demirel’in eseri “Salı” Cannes Film Festivali Kısa Film Bölümü Resmi Seçkisi, 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali Kurmaca Kategorisi Birincilerinden Metehan Şereflioğlu’nun eseri “7 Santimetre” Cannes Film Festivali Short Film Corner’a seçildi.
  4. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali Kurmaca Kategorisi Birincilerinden Yakup Tekintangaç’ın eseri “Azad” 44. Austria Festival of Nations En İyi Yönetmen Ödülü aldı.

Oberhausen Kısa Film Festivali ile ortak çalışmalar yapıldı

Geçtiğimiz yıl festivale dönüşerek yolculuğuna devam eden Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali, bu yıl 63. yılını kutlayan Oberhausen Kısa Film Festivali ile ortak çalışmalar yapmıştı. Son yılların en iyilerinin toplandığı ‘Oberhausen Uluslararası Kısa Film Seçkisi’nin sinemaseverlerle buluştuğu Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nin jürisi koltuğunda Oberhausen Kısa Film Festivali Direktörü Lars Henrik Gass de yer almıştı.

button

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit