Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali bu yıl altıncısını düzenlemeye hazırlanıyor. Festival Jüri Üyesi, Oyuncu Deniz Türkali, usta yönetmenin doğduğu kentte yapılan Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nin uzun yıllar devam etmesini istedi. Oyuncu Deniz Türkali’den Atıf Yılmaz sineması ve Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali serüveni…

6 yıl önce Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması projesi size sunulduğunda ilk olarak neler hissettiniz?
Önce sevinç ve vefa duygusunun hala bazı insanlarda var olduğunu görmenin sevinci ve mutluluğunu hissettim… Festivalin bu yıl 6.’sı gerçekleşiyor. Geleceğin sinemacılarının yetişmesinde eğer katkısı olacaksa ki bunda hiç kuşkum yok, Atıf Yılmaz’a verilmiş büyük bir ödül olacaktır. Genç sinemacılara yol açmak onları desteklemek bu festival kadar Atıf Yılmaz’ın da büyük arzusu oldu… Festivale katılanların her yıl nitelik olarak da artmasından büyük bir sevinç duymaktayım.

Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması finalistleri uluslararası yarışmalardan yine ödülle döndü ve kamuoyunda “Cannes’a giden yol” olarak gösterilmeye başlandı. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nın daha ilk yılında bu başarıyı bekliyor musunuz?
Doğrusu evet. Festivali düzenleyenlerin titizliğini işe nasıl sahip çıktıklarını görünce bu başarılara şaşırmamak gerekir. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nın daha ilk yılında birinci olan Rezan Yeşilbaş’ın Sessiz filminin Cannes Film Festivali En İyi Kısa Film ödülünü alması muazzam bir olay. Sonrasında Derya Durmaz’ın Ziazan filmi, Diversity in Cannes Kısa Film Yarışması’nda Jüri Ödülü ve İzleyici Ödülü’nü aldı. Ve daha nice ödül sahibi ve finalistimiz uluslararası yarışmalarda ödül kazandı. Bu Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nın verdiği kararların ne denli önemli olduğunun kanıtı. Bu başarıyı elbette bekliyordum çünkü Atıf gibi ben de genç sinemacı arkadaşlarıma ve yaptıkları işlere çok güveniyorum.

Atıf Yılmaz bugün aramızda olsaydı genç sinemacıların bu platformda buluşması ve yeteneklerini göstermesi ile ilgili neler söylerdi?
Elbette çok sevinir ve desteklerdi. Bunda hiç kuşkum yok.

Atıf Yılmaz’ın adının doğduğu kentte sinemayla birlikte anılıyor olması ve sinemacıların bu kentte buluşması ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Mersin vefa kenti. Atıf Yılmaz adının böylesi bir festivalde anılması benim için çok özel. Forum Mersin’de düzenlenen bu harika festivali her geçen yıl daha iyiye ve güzele götürme çabasını gösterenlere, katılan genç arkadaşlara, bütün jüri üyelerine, kendim ve Atıf Yılmaz adına çok teşekkür ediyorum.
Mersin’de yapılan bu festival uzun yıllar devam etsin, hiç bitmesin. Türk ve dünya sineması bu genç yetenekleri Mersin’den yayılan bu sinema sevgisiyle tanımaya devam etsin.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit