Forum Mersin tarafından Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ın anısına düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali ön jüri değerlendirmesi sona erdi.
Kurmaca, Belgesel ve Canlandırma/Animasyon kategorilerinde 10’ar eser finale kaldı.

Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ı anmak amacıyla düzenlenen ve bu yıl festivale dönüştürülen Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali ön jüri değerlendirilmesi tamamlandı. Belgesel kategorisinden 38, canlandırma/animasyon kategorisinden 31 ve kurmaca kategorisinden 191 film olmak üzere toplam 260 film finale kalabilmek için yarıştı.

Oyuncu Deniz Türkali, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senem A. Duruel Erkılıç, belgesel yönetmeni Enis Rıza Sakızlı, Anadolu Üniversitesi Animasyon Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Taş Alicenap’tan oluşan Ön Seçiciler Kurulu değerlendirmesinden geçen 260 filmden her kategori için 10’ar film, birinci olmak için yarışacak.

Filmler 3 kategoride yarışacak

Kurmaca dalında eserlerini yarıştıracak olan katılımcılar; Oberhausen Kısa Film Festivali Direktörü Lars Henrik Gass, yönetmen Emin Alper, yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun yer aldığı jüride yarışacak. Belgesel dalındaki eserler; yönetmen Can Candan, Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Departmanı Başkanı Andreas Treske, yapımcı / yönetmen Nalan Sakızlı tarafından değerlendirilecek. Animasyon kategorisindeki eserler Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film (Animasyon) Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fethi Kaba, yönetmen Kerem Kurtoğlu ve Yönetmen Mehmet Kurtuluş’tan oluşan jüri tarafından önünde yarışacak.

Filmler; Altyazı Dergisi sinema yazarı Ayça Çiftçi, Birgün Gazetesi sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan ve sinema yazarı Şenay Aydemir’in jüri üyeliğinde Sinema Yazarları Özel Ödülü için de değerlendirilecek.

Ödül almaya hak kazanan filmler, 27 Mayıs akşamı düzenlenecek olan gala gecesinde açıklanacak.

Finale kalan filmler ise şöyle;

KURMACA DALI
Kızılcık- Hasan Gündüz
Azad- Yakup Tekintangaç
Büst- Hakan Hücüm
7 santimetre- Metehan Şereflioğlu
Uçurtma- Serdal Altun
Kuyu- Selman Nacar
Sonra Uyandım- Atilla Ünsal
Deli Seyfullah Destanı- Bünyamin Duranoğlu
Tuhaf Zamanlar- M.Emrah Erkanı
Asfalt- Süleyman Demirel

BELGESEL DALI
Kinostajik- Resul Sakınmaz
İmece Evi- Yahya Ercan
Yörük Efe- Maksat Rejepov
Ayva Göbeği- Doğacan Aktaş
Reger- Bulut Renas Kaçan
Rağmen- Emre Karapınar
Son Nefes- Ömer Akbaş
Dışardakiler- İbrahim Eren
Han- Çağrı İşbilir
Yabancı- Aykut Özçelik

ANİMASYON DALI
Altın Vuruş- Gökalp Gönen
Tavşan Kanı- Yağmur Altan
The Teacup- Elif Boyacıoğlu
Bahçe- İdil Ar Uçaner
Zirve- Hüseyin Gülgen
Kök- Osman Çubukçu ve Önder Menken
Nefretin Üvey Evlatları- Metin Vatansever
Son (The End)- Murat Kılıç
Mandrake- Ayberk Kaba
Guguk Kuşu- Can Erkan

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit