Bu yıl 8’incisi düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Kurmaca kategorisinde ‘Kuyruk’ isimli eseri ile Yiğit Hepsev, belgesel kategorisinde ‘Kurbağa Avcıları’ filmi ile Batuhan Kurt, animasyonda kategorisinde ‘Biilaç’ filmi ile birinci seçilen Furkan Han Mert ödüllerini aldı.
Gecenin onur konuğu Yeşilçam’ın efsane ismi Kadir İnanır oldu.

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü ve Daraba Film Medya Event işbirliğinde, Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına düzenlenen festivalin gala gecesi, Mezitli Amfi Tiyatro’da gerçekleştirildi. Geceye Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Kadir İnanır, Atıf Yılmaz’ın eşi Deniz Türkali, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, sanatseverler ve öğrenciler katıldı.
Gecenin açılış konuşmasını yapan Daraba Ajans Başkanı Cezmi Yılmaz, büyük ustanın bu şehre sanatı ve eserleriyle borcunu ödediğini belirterek, “Bizler de Türkiye’nin en önemli sanat organizasyonlarından biri olan Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali ile hem usta yönetmene hem de Mersin’e olan borcumuzu ödüyoruz” dedi.
Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Hakan Erkılıç da, usta yönetmenin Türk sinemasında en yaratıcı yönetmenlerinden biri olduğunu kaydetti.
Atıf Yılmaz’ın, Türk Sineması’nın en genç yönetmenlerinden biri olduğunu dile getiren Deniz Türkali de, “79 yaşında aramızdan ayrıldı, yarın tam 13 yıl olacak, çok genç bir sinemacı olarak aramızdan ayrıldı. Şimdi genç sinemacılara onun adına ödül verilmesi harika bir şey” ifadelerini kullandı.
MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı da festivale katkı sunmaya devam edeceklerini ifade ederek, “Kendi kültürümüzü kendimiz anlatabilecek şekilde ‘Ne yapabiliriz?’ düşüncesi ile bu festivale çok önem verdik. Bir takım engeller olacak ama elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince bundan sonraki yıllarda da genişleterek, daha fazla katkı sunarak bunu yürütmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.
Usta oyuncu Kadir İnanır ise, Mersin’in değerlerine saygı duyarak sahip çıktığının altını çizerek, festivalin bundan sonraki yıllarda da büyüyerek devam etmesini temenni etti. Atıf Yılmaz ile bir anısını da anlatan İnanır, “Bir gün sete geç gittim, setin ortasında bana ‘Senin yatağın çok mu sıcak?’ dedi ki Atıf Ağabey hiç öyle bir adam değildi. O büyük usta karşısında heyecanla mesleğe yeni başlamış birisinin psikolojisi ile rolüme tam adapte oldum. Sahneyi çektik ve ben o sahne ile büyük ödüller aldım” dedi.
Konuşmaların ardından geçilen ödül töreninde; Animasyon/ Canlandırma Jüri Özel Ödülü “3 Duvar” filmi ile Aysun Karaosman’ın, Animasyon/ Canlandırma Birincilik Ödülü “Biilaç” filmi ile Furkan Han Mert’in, Belgesel Jüri Özel Ödülü “Bıraktığın Yerden ‘700 Hafta” filmi ile Volkan Güney Eker’in, Belgesel Birincilik Ödülü “Kurbağa Avcıları” filmi ile Batuhan Kurt’un, Kurmaca Jüri Özel Ödülü “Fegere” filmi ile Cahit Kaya Demir’in, Kurmaca Birincilik Ödülü “Kuyruk” filmi ile Yiğit Hepsev’in oldu.
Gala gecesi toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit