Türk sinemasının usta yönetmeni anısına düzenlenen 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali başvuruları sona erdi. Festivalde en iyi olabilmek için; belgesel kategorisinden 38, canlandırma/animasyon kategorisinden 31 ve kurmaca kategorisinden 191 film yarışacak.

Forum Mersin tarafından Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına düzenlenen ve bu yıl Oberhausen Kısa Film Festivali katkılarıyla 23-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali başvuruları sona erdi.

Belgesel kategorisinden 38, canlandırma/animasyon kategorisinden 31 ve kurmaca kategorisinden 191 filmin yarışacağı festival kapsamında şimdi sıra Ön Seçiciler Kurulu değerlendirmesinde.

Filmler 3 kategoride yarışacak

Filmler, 3-18 Mayıs tarihlerinde oyuncu Deniz Türkali, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senem A. Duruel Erkılıç, belgesel yönetmeni Enis Rıza Sakızlı, Anadolu Üniversitesi Animasyon Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Taş Alicenap’tan oluşan Ön Seçiciler Kurulu değerlendirmesinden geçmek için mücadele edecek. Kurmaca dalında eserlerini yarıştıracak olan katılımcılar; Oberhausen Kısa Film Festivali Direktörü Lars Henrik Gass, yönetmen Emin Alper ve yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun yer aldığı jüride yarışacak. Belgesel dalındaki eserleri yönetmen Can Candan, Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Departmanı Başkanı Andreas Treske, yapımcı / yönetmen Nalan Sakızlı’dan oluşan jüri değerlendirecek. Animasyon kategorisindeki çalışmalar da Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film (Animasyon) Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fethi Kaba, yönetmen Kerem Kurtoğlu ve yönetmen Mehmet Kurtuluş’un jüri üyeliğinde yarışacak.

Filmler; Altyazı Dergisi Sinema Yazarı Ayça Çiftçi, Birgün Gazetesi Sinema Yazarı Cüneyt Cebenoyan ve Sinema Yazarı Şenay Aydemir’in jüri üyeliğinde Sinema Yazarları Özel Ödülü için de değerlendirilecek.

Ödüller 27 Mayıs akşamı verilecek

Forum Mersin, Mersin Üniversitesi ve Daraba Film Medya Event işbirliğinde 27 Mayıs akşamı Forum Mersin AVM Atıf Yılmaz Meydanı’nda düzenlenecek olan gala gecesinde ise Kurmaca, Belgesel ve Canlandırma/Animasyon Kategorilerinde birinci olan eser sahipleri 7 biner TL’nin sahibi olacak.

Ayrıca finale kalan filmler arasında yapılacak elemede; Forum Mersin Özel Ödülü’ne değer görülen film 3 bin TL, Sinema Yazarları Özel Ödülü’nü alan eser sahibi 3 bin TL ve Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen film 3 bin TL kazanacak.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit